SİNAMEKİ YAPRAĞI (CASSIA ANGUSTIFOLIA)

Sinameki yaprağı, FDA (Gıda ve İlaç İdaresi) onaylı ve reçetesiz bir müshil bitkisidir. Kabızlığı tedavi etmek ve ayrıca kolonoskopi gibi tanısal testlerden önce bağırsağı temizlemek için kullanılır. Sinameki yaprağından ayrıca irritabl bağırsak sendromu (IBS), hemoroid ve kilo kaybı için de faydalanılır.

 

Sinameki yaprağı, sennositler adı verilen birçok kimyasal içerir. Sennosidler bağırsağın iç yüzeyini tahriş ederek müshil etkisine neden olur (Ph.Eur. p-1652).

 

Sinameki antranoid tipte uyarıcı bir müshildir. Müshil etkisi, sennosidlerin ve bunların aktif metaboliti olan rhein anthrone'un kolondaki etkisinden kaynaklanmaktadır. Müshil etkisi, kalın bağırsaktan su ve elektrolit emiliminin engellenmesiyle gerçekleştirilir, bu da bağırsak içeriğinin hacmini ve basıncını arttırır. Bu, kolon hareketliliğini uyararak itici kasılmalara neden olur (pdr. P-935). Bu, Amerikan Bitkisel Ürünler Birliği'nin (AHPA), sinameki meyvesinin değil, sinameki yaprağının uzun süreli kullanımına karşı uyarıda bulunmasına yol açmıştır.


Karın ağrınız veya ishaliniz varsa bu ürünü kullanmayın. Hamileyseniz veya emziriyorsanız kullanmadan önce bir sağlık uzmanına danışın. İshal veya sulu dışkı durumunda kullanmayı bırakın. Önerilen dozu aşmayın. Uzun süreli kullanım için değildir.

 

References:

1. European Pharmacopoeia Tenth Edition, Volume I, P-1652

2. PDR for Herbal Medicines, 4th edition, Updated Botanical Monographs p-935.