Hamdard Gıda Öncülüğünde Ayurveda Toplantısı Düzenlendi

 

 

 

Ayurveda ve poliherbal formülasyonlar konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla 25. ve 26. Dönem AK Parti Çorum Milletvekili ve Ak Parti Genel Merkez Sosyal Politikalar Başkan Yardımcısı Sayın Uzm. Ecz. Lütfiye İlksen CERİTOĞLU KURT, Tosya Kaymakamı Sayın Deniz PİŞKİN, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Cevdet ERDÖL, Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama Merkezi Müdürü ve Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Bilim Komisyonu üyesi Sayın Prof. Dr. Ahmet Yaser MÜSLÜMANOĞLU, Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi GETAT Uygulama Merkezi Müdürü Sayın Dr. Kanat TAYFUN, İVEK (İlaç Eczacılık Sağlık Bilim ve Teknolojileri Vakfı) Vakfı Başkanı, İstanbul Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi Deontoloji ve Tıp Tarihi Anabilim Dalı Başkanı ve Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama Merkezi Müdürü Sayın Yrd. Doç. Dr. Mahmut TOKAÇ, İVEK Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Uzm. Ecz. Mücahit YİNANÇ, İVEK Vakfı Denetim Kurulu Başkanı Sayın Ecz. Hüseyin Kenan AKTAN, İVEK Vakfı Yönetim Kurulu Yedek Üyesi Sayın Ecz. Mehmet YİNANÇ, İVEK Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Sayın Ecz. Ahmet ÖZKAN, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr. Salih Molla HALİLOĞLU ve Medipol Üniversitesi Öğretim Görevlisi Sayın Hüseyin SARPKAYA’ nın katıldığı Ayurveda toplantısı Hamdard Gıda üretim tesislerinde gerçekleştirildi.

Toplantıda Hamdard Gıda Ar-Ge Müdürü Dr. Hasib Sheikh;

  • Ayurvedanın tanımı, tarihçesi ve gelişimi,
  • Ülke bazında Ayurveda tıp sisteminin mevcut küresel durumu,
  • Ayurveda poliherbal formülasyon ve ekstrakt kavramı,
  • Bitkisel Ayurveda ürünlerinde standardizasyon ve kalite kontrol,
  • Ayurveda poliherbal formülasyonların klinik güvenliği,
  • Ayurveda’nın Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Mevzuatındaki yeri,
  • Ayurveda ürünlerinin ruhsatlandırılması ve
  • Ayurvedik poliherbal formülasyonlu Plantus ürünleri

hakkında teknik bir sunum gerçekleştirdi. Dr. Shahinoor Rahman Dulal ise Ayurveda ürünlerinin  üretim sisteminin nasıl olması gerektiği konuları hakkında bilgi vererek Hamdard Türkiye’ nin Ayurveda Tıbbı ile ilgili nasıl katkı verebileceği konuları hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu.

Toplantıdan Ayurveda ders planının ve üretim prosedürlerinin nasıl olması gerektiği ve Ayurveda ürünlerin nasıl pazarlanacağı konularına dair sonuçlar çıkmıştır. Fabrika içinde yapılan gezi ile toplantı sona erdi.